Bramy w Starachowice

Bramy przemysłowe i garażowe w Starachowicach

Starachowice to miasto zlokalizowane w województwie świętokrzyskim. Jest siedzibą powiatu starachowickiego. Znajduje się na pograniczu Przedgórza Iłżeckiego i Gór Świętokrzyskich. Jest trzecim co do wielkości największym miastem w województwie świętokrzyskim, większe od niego są Kielce i Ostrowiec Świętokrzyski.

Miejscowość składa się z 18 osiedli, podzielonych na część północną i południową. Do pierwszej przynależą następujące osiedla: Las, Majówka, Młynówka, Orłowo, Skałka, Skarpa, Stadion, Szlakowisko, Wierzbnik, Wzgórze, Żeromskiego. Południową część miasta stanowią: Górniki, Lubianka, Łazy, Michałów, Trzech Krzyży, Wierzbowa.

Liczba ludności wg. danych na dzień 31.12.2016 roku wynosi 49 184 osób, a gęstość 1576,8 os/km2. Jego powierzchnia miasta wynosi 31,82 km2. Największe przedsiębiorstwa w mieście to Cersanit, Gerda, MAN Bus Sp. z o.o., PKC Group, Cerrad, Odlewnie Polskie S.A. LSC Communications, Perfopol.     

Do atrakcji turystycznych Starachowic zaliczyć należy Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach im. Jana Pazdura – zespół zakładu wielkopiecowego pochodzi z XIX wieku. Na terenie miasta znajduje się zbiornik wodny Pasternik, kąpielisko „Piachy” oraz „Zalew Lubianka”.