Nowa Słupia

Poszukujesz drzwi wewnętrznych lub zewnętrznych w Nowa Słupia?

Zapraszamy do kontaktu z naszą firmą w celu doradztwa, zakupu i dostawy drzwi z montażem.

> Dane kontaktowe do naszej firmy <

 

Nowa Słupia to miejscowość położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie kieleckim. W latach 1351 – 1869 miasto; obecnie nie posiada takiego statusu. Jest to siedziba władz gminy Nowa Słupia. Wieś ta jest zamieszkała przez 1600 mieszkańców i podzielona na 4 integralne części: Kolonijki, Łazy, Radoszów i Święty Krzyż. Nowa Słupia leży w Górach Świętokrzyskich u podnóża Łysej Góry.

Nowa Słupia to ośrodek turystyczny w Górach Świętokrzyskich. Co roku odbywa się tutaj festyn archeologiczny, na którym prezentowane są starożytne metody wytopu żelaza. Ponadto znajdziemy tutaj kilka cennych zabytków: Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego, Centrum Kulturowo-Archeologiczne, kościół parafialny, dawną plebanie oraz kapliczkę z początków XX wieku.
Wieś leży u podnóża Łysej Góry zwanej także Świętym Krzyżem. Na szczycie tej góry znajdziemy Muzeum Przyrodnicze, a także bazylikę. Turyści chętnie odwiedzają tą miejscowość także z innego powodu – swój bieg zaczynają tutaj dwa szlaki turystyczne i dwa szlaki rowerowe.