Okna w Opatowie

Sprzedaż okien w Opatowie

Opatów to miasto położone w województwie świętokrzyskim, w powiecie opatowskim, na Wyżynie Sandomierskiej. Prawa miejskie posiada od 1282 roku. Jest siedzibą gminy Opatów. Powierzchnia miasta według danych z 01.01.2011 roku wynosi 9,36 km2. Według stanu na dzień 30.06.2016 roku liczba ludności wynosi 6594 osób, a gęstość zaludnienia to 704,5 os/km2.

Najważniejszym zabytkiem zlokalizowanym na jego terenie jest barokowy Klasztor oo. Bernardynów pochodzący z końca XV wieku. Ciekawą atrakcją turystyczną są także podziemia opatowskie znajdujące się pod płytą rynku głównego, pod kamienicami oraz ulicami. Piwnice oraz składy miejskie stanowią podziemną trasę turystyczną, której długość wynosi około 0,5 km. Trasa rozmieszczona jest na trzech poziomach. Zwiedzając podziemia można także zobaczyć wystawę, której tematyka odnosi się do historii miasta i terenów przyległych. Jest to płatna atrakcja, dostępna dla zwiedzających przez cały rok. Ważnym zabytkiem jest także Kolegiata Św. Marcina, wykonana w stylu romańskim. Została wybudowana pod koniec XII wieku. W Opatowie znajdują się także dawna synagoga, Macewy Żydowskie oraz cmentarz pochodzący z I wojny światowej.

Dla osób lubiących spędzać czas na świeżym powietrzu również przewidziane są atrakcje. Przez Opatów przebiega szlak turystyczny prowadzący z Gołoszyc do Dwikozy, a dla miłośników jazdy na rowerze istnieje możliwość skorzystania z kilku tras prowadzących m.in. do Sandomierza i Nowej Słupi.