Okna w Skarżysko – Kamienna

Okna Skarżysko Kamienna – sprzedaż hurtowa i detaliczna

Skarżysko – Kamienna jest siedzibą władz powiatu skarżyskiego. Zlokalizowana jest w województwie świętokrzyskim. Prawa miejskie zostały nadane w 1923 roku. Liczba mieszkańców według stanu na dzień 31.12. 2017 roku wynosiła 45 953 osób, a gęstość zaludnienia stanowiła 713,7 os/km2. Powierzchnia miasta wynosi 64,39 km2.

Skarżysko Kamienna jest ważnym ośrodkiem przemysłowym. Do najważniejszych firm zlokalizowanych na terenie miasta należy PGE oraz MESKO S.A., która wchodzi w skład Narodowego Koncernu – Polski Holding Obronny. W 2003 roku powstała Skarżyska Strefa Gospodarcza. Na obszarze Z3 ZM Mesko zlokalizowany jest Skarżyski Inkubator Technologiczny.

Przez Skarżysko – Kamienna przechodzą ważne szlaki: z Łodzi do Rzeszowa oraz z Warszawy do Krakowa. Przez miasto przebiega droga ekspresowa S7, i drogi krajowe nr 7 i 42. Pierwsza z nich prowadzi z Żukowa przez Gdańsk, Warszawę, Radom, Skarżysko-Kamienna, Kielce, Kraków, Chyżne. Natomiast druga rozpoczyna się w Kamiennej, przebiega przez Radomsko, Skarżysko-Kamienna, Starachowice i prowadzi do Rudnika.

Ważnym zabytkiem miasta jest muzeum regionalne z pamiątkami pochodzącymi z okresu II wojny światowej – Muzeum im. „Orła Białego”. Warto także odwiedzić wybudowany w 1923 roku, kościół rzymskokatolicki pw. Najświętszego Serca Jezusowego, Bazylikę mniejszą pw. Matki Boskiej Ostrobramskiej, kościół rzymskokatolicki pw. Św. Józefa z 1928 roku oraz kościół polskokatolicki pw. Matki Bożej Bolesnej oraz cmentarz żydowski.

W Skarżysko – Kamiennej na rzece Kamionka znajduje się zbiornik retencyjny, który powstał w XIX wieku. Zalew Rejów stanowi powierzchnię wynoszącą 30 hektarów, a jego całkowita pojemność wynosi to 1 200 000 m3. Nieopodal zalewu zlokalizowane jest Muzeum im. Orła Białego oraz ośrodek rekreacyjny Rejów.