Drzwi przesuwne

Drzwi przesuwne – jest to nowoczesny i funkcjonalny rodzaj przegrody, chętnie stosowany zamiast tradycyjnych drzwi wewnętrznych. Podstawową funkcją takich drzwi jest oddzielenie jednego pomieszczenia od drugiego. Najczęściej stosuje się je w małych pomieszczeniach, gdzie każdy centymetr kwadratowy jest na wagę złota. Ich zaletą jest właśnie to, że w przeciwieństwie do tradycyjnych drzwi wewnętrznych, nie zabierają tyle miejsca. Głównym celem ich zastosowania jest zwiększenie przestrzeni oraz ułatwienie urządzenia wnętrza pomieszczeń. Tym samym wnętrza będą bardziej przestronne. Są one jedynym rozwiązaniem, gdy w ich bezpośrednim sąsiedztwie przestrzeń jest mocno ograniczona. Drzwi przesuwne to element, który może być także stosowany wewnątrz jednego pomieszczenia, np. by oddzielić miejsce pracy od kącika jadalnego czy miejsca sypialnego. Kolejnym ich atutem jest możliwość lepszego ich dopasowania do nowoczesnych, minimalistycznych wnętrz.

Jedyna wadą drzwi przesuwnych jest fakt, iż robione są one zwykle na wymiar. Dlatego też, zepsute drzwi przesuwne niełatwo zastąpić nowymi. Cały ten proces może potrwać nawet kilka tygodni. Tak więc, drzwi przesuwne pod tym względem różnią się od drzwi rozwieranych, gdyż te można wymienić natychmiastowo.

Drzwi przesuwne mogą składać się z jednego lub dwóch skrzydeł. Można je zamontować na każdym etapie budowy domu czy mieszkania. Sposób montażu jest uzależniony od tego, ile mamy miejsca na odsunięcie skrzydła drzwi. Ogólnie rzecz biorąc mamy do wyboru dwa systemy: drzwi przesuwne naścienne oraz drzwi chowane w ścianie.