Wybór klamki do drzwi

Wybór klamki – czyli kilka słów o tym co powinieneś wiedzieć, przed zakupem

Wydaje się, że nie ma nic prostszego od zakupu klamki –  wystarczy dopasować kolorystykę, tak aby współgrała z wnętrzem. Wybór nie jest jednak taki oczywisty, znaczenie ma nie tylko kolor, ale również kształt i rodzaj tworzywa z którego jest wykonana i należy o tym pamiętać przy zakupie tego akcesorium do drzwi.

Przystępując do zakupu, w pierwszej kolejności należy dopasować klamkę do drzwi. Jeśli są one gładkie – również klamka nie powinna posiadać dodatkowych ozdób. Z kolei klamka dekoracyjna to dobre rozwiązanie dla drzwi posiadających ozdobniki. W tym momencie klamki oferowane są w różnych odcieniach barw, zgodnie z życzeniami i oczekiwaniami klienta. W standardzie zakupić możemy to akcesorium z elementami porcelanowymi, drewnianymi lub wykonanymi z tworzywa sztucznego. Podobnie jest z ich kształtem.

Mamy do wyboru klamki owalne, tłoczone lub rzeźbione, bądź w kształcie łzy. Najbardziej popularne są te z prostokątnym uchwytem, w kształcie koła lub prostopadłe. Materiał z którego są wykonane to mosiądz, stal lub aluminium. Tego typu klamki mogą być pokryte warstwą mosiądzu, złota, niklu, lakieru lub farby. W standardzie klamki wykonywane są z jednego tworzywa, chociaż zdarza się, że materiały są łączone. Zazwyczaj zachowana zostaje metalowa podstawa, a pozostały element wykonany jest z tworzywa, drewna lub jest porcelanowy.

Tarczka – zwana inaczej szyldem – jest elementem, na którym montowana jest klamka. Czasem nazywana jest także rozetą. Wyróżnia się jej dwa rodzaje: dzielony lub długi. Tarczka dzielona jest nieco mniejsza, ma zazwyczaj kształt koła, kwadratu lub prostokąta. Szyld dzielony składa się  dwóch elementów – jeden posiadający otwór do którego montowany jest klucz lub blokada, która np. jest stosowana w drzwiach do łazienki. Do drugiego stosowana jest klamka. Tego typu rozwiązanie stosowane jest najczęściej w drzwiach wewnętrznych. Druga wersja czyli szyld długi, w przeciwieństwie do poprzedniego najczęściej montowany jest w drzwiach zewnętrznych. Składa się z jednego elementu w którym znajduje się otwór na klamkę oraz na klucz.

Na koniec drobna wskazówka:

Kiedy wydaje się, że decyzja została już podjęta, należy upewnić się, czy dodane do zestawu śruby nadają się do montażu w Państwa drzwiach (w standardzie dodawane są śruby do montażu w drzwiach o grubości 4-6 cm).