Jakie drzwi zewnętrzne?

Drzwi zewnętrzne to jeden z najważniejszych elementów każdego gospodarstwa domowego. Technicznie to przegroda stosowana na ścianie zewnętrznej budynku osadzona w otworze drzwiowym w ościeżnicy. Pełnią one szereg istotnych funkcji:

  • zapewnienie izolacji termicznej i akustycznej budynków bądź pomieszczeń;
  • ochrona antywłamaniowa;
  • ochrona przed zwierzętami, pyłkami itp.;
  • gwarancja prywatności;
  • funkcja reprezentatywna.

Drzwi zewnętrze muszą charakteryzować się także wyjątkową wytrzymałością na warunki atmosferyczne. Do ich produkcji używa się takich materiałów jak: polistyren, poliuretan, szkło, drewno, aluminium, stal, PCV czy kompozyty. Składają się one z następujących części: progu, ościeżnicy drzwiowej, skrzydła drzwiowego, okuć i dodatkowych elementów. Do nich z kolei zaliczamy: wizjer, elektrozamek, samozamykacz, systemy automatycznego zamykania i otwierania, przeszklenia, naświetla oraz dostawki. Drzwi zewnętrzne dzielimy zwykle na pięć rodzajów: jednoskrzydłowe, dwuskrzydłowe, obrotowe, wahadłowe i przesuwne. Do najważniejszych producentów drzwi zewnętrznych zalicza się firmy: Pol-Skone, PerfectDoor, DRE, Porta Drzwi, Setto i Erkado.

Wybór właściwych drzwi zewnętrznych to jedna z ważniejszych decyzji podejmowanych w trakcie budowy, wykończenia domu czy też remontu. Powinny one bowiem przede wszystkim zapewnić bezpieczeństwo domownikom, ale też być estetyczne i wygodne. Przy montażu drzwi czy ich wymianie, należy wziąć pod uwagę wszystkie czynniki, którą wpłyną na komfort ich użytkowania. Do nich można zaliczyć: zapotrzebowanie na konkretny rodzaj ościeżnicy, ewentualne przeszklenia czy też stronę ich montażu zorientowaną na hipotetyczną obecność np. włączników światła. Tak więc, wybór odpowiednich drzwi zewnętrznych to istotna sprawa w zapewnieniu bezpieczeństwa domownikom, a także w wygodzie z ich użytkowania oraz sprawieniu dobrego pierwszego wrażenia na gościach. 

Czy warto inwestować w drzwi dębowe?