Bogaty wybór klamek do drzwi

Klamki do drzwi – jeden z nieodłącznych elementów wykończeniowych drzwi. Jest on umocowany przy zamku u drzwi i służy do ich otwierania i zamykania. Klamkę klasyfikuję się jako okucie budowlane uchwytowe.

Klamki produkowane są takich materiałów jak: stal nierdzewna, mosiądz, tworzywa sztuczne i aluminium. Planując zakup klamki do naszych drzwi, powinniśmy brać pod uwagę następujące czynniki: wygląd, funkcjonalność, cena, częstotliwość otwierania, gabaryty drzwi oraz odporność na korozję.

Obecnie, producenci mają w swoich ofertach szeroką gamę klamek do wyboru. Tak więc, klienci mogą wybrać klamki, których powierzchnia jest niklowana, chromowana, powlekana tworzywem, lakierowana proszkowo czy też pozłacana. Zwolennicy bardziej wyszukanych i ekstrawaganckich rozwiązań także znajdą coś dla siebie. W sklepach, bowiem, znajdziemy klamki z uchwytami z porcelany, kryształu, egzotycznego drewna, żywicy syntetycznej oraz wykończone skórą.

Wybór odpowiedniej klamki do drzwi to wbrew pozorom nie jest łatwa sprawa. Muszą one pasować do stylu drzwi i do wystroju wnętrza. Dobrze dobrana klamka potrafi całkowicie odmienić wygląd drzwi. Działa to też w odwrotny sposób – zły wybór spowoduje estetyczny bałagan względem wyglądu drzwi, a także wystroju pomieszczenia. Kupując klamkę, należy pamiętać, iż powinna ona pochodzić z tej samej linii wzorniczej co drzwi. Warto też jest stosować zasadę: im bardziej dekoracyjne drzwi – tym spokojniejszy wzór klamki. I na odwrót – jeśli drzwi mają stonowany charakter to będą doskonałym tłem dla klamek o bardziej wyszukanych kształtach, kolorach i tych wykonanych z bardziej oryginalnych materiałów. Dobrze też, jeśli we wnętrzu pomieszczenia występuje materiał, z którego jest zrobiona klamka. W ten sposób osiągnięty zostanie estetyczny ład i spójność drzwi względem wystroju pomieszczenia. Przy zakupie klamki, nie należy też zapominać o funkcjonalności i wygodzie jej użytkowania. Im drzwi są cięższe, tym klamka musi być bardziej masywna.